"Ó a Beatrice, ó a Beatrice legeslegjobb a Föld kerekén!"
Csuka Mónika és Nagy Feró szerzõ-, majd házaspár 1970-ben alapította meg Beatrice nevű együttesét. Eredetileg lányok zenéltek a csapatban. Fõként külföldi eloadók szerzeményeit játszották, de saját dalaik is voltak, és egy kislemezük is megjelent. A zenekar a későbbiekben kőedukálódott. 1974-ben átalakultak és Próféta néven zenéltek, majd újjáalakultak. Az 1977-es Metronóm Fesztiválon Gyere kislány, gyere című szerzeményükkel vettek részt.
1978 elején indult az "igazi", híres-hírhedt Beatrice vesszõfutása, a tiltott-tűrt mezsgyéjén. A zenekar tagjai induláskor: Nagy Feró, Lugosi László, Miklóska Lajos, Donászi Tibor, Gidófalvi Attila.
A zenekar nem illeszkedik a szocialista kultúra kiszolgálói közé, ezért rágalmak özöne zúdul rá (pl. csirkedarálás). Ellentétben a többi "õszinte kemény rock" zenekarral, nem jelenhetett meg nagylemeze. Nyíregyháza kivételével az egész országban be van tiltva, sehol nem játszhat. A legellenzékibb zenekar az egész műfajban. Az egyedüli, aki a rendszer szemébe meri mondani, hogy "nem kell", szövegei egyaránt képviselik a helyüket nem találó "nagyvárosi farkasokat", a perifériára szorult rétegeket, és a "térden állva" kényszerült másként gondolkodókat. Nagy Feró útlevelét bevonják, a zenekar muködését lehetetlenné teszik. 1981 augusztusában oszlik fel a zenekar, amikor a frissen alakuló zenész szakszervezet is elhatárolódik a Beatricétól, a kommunista rezsim kérésére.
Nagy Feró zenei pályájának következő állomása a "régi” Bikini, ez a máig sajátos, egyéni hangvételű, két nagylemezt megélt punk-rock csapat. Teljesen egyéni ízt képvisel a magyar rockpalettán.
1987-ben újjáalakult a Beatrice, 1988-ban jelenik meg első nagylemeze. Rövid idő elteltével - addig zenei átjáróház - alakul ki a zenekar történetének máig legsikeresebb formációja. Nagy Feró, Lugosi László, Zselencz László, Pálmai Zoltán. A zenekar a slágerlistákat is átírja (Boldog szép napok, A kétezredik év felé). A közönségsikert végre szakmai elismerés is követi: az év énekese, ez évtized énekese, az év rockzenekara. Az 1990-ben kiadott új anyag - "Utálom a XX. Századot - mérföldkő (alapmű) a magyar rockzene történetében. Rajta az eddigieknél is nagyobb slágerek (8 óra munka, Pancsoló kislány). A zenekar teltházas fellépést produkál - nagy szimfonikus zenekari kísérettel - a Budapest Sportcsarnokban.
A rendszerváltás után azonban a Beatrice egyre kevésbé találja a helyét. Nagy Feró kezdeti liberális beállítottsága után "jobbra" sodródik. A zenekaron belüli politikai ellentétek szétfeszítik az együttes kereteit. Lugosi és Pálmai kilép a Beatricéból. A zenekar még újjáalakul, de az új, "régi Bikinis" (Németh Gábor, Vedres József) formációit is legyőzi a politika. Nagy Feró új, látványos fellépését az új tagok sem vállalják fel. A fiatalokból alakított új Beatricét egy ideig érdektelenség kísérte. Nagy Ferót elhagyja régi közönsége,de mostanában újra egyre többen járnak a koncertekre.
"Akkor is! Azért is! Beatrice!"
Diszkográfia
Kisstadion '80 (1980)
Beatrice '78-'88 (1988)
Gyermekkorunk lexebb dalai (1990)
Utálom az egész XX. századot (1991)
A Beatrice legjobb dalai (1992) koncert
Vidám magyarok (1992)
Megkerült hangszalag: Betiltott dalok (1993)
Ki visz át (1996)
20 éves jubileumi koncert – PeCsa – duplalemez (1998)
Vakaroma (1999)
|