A jelenlegi Ynevi emberi nyelvek mindegyike hosszú fejlodésen ment keresztül mire elérte jelenlegi állapotát. Minden nyelvnek meg lehet találni az eredetét valamelyik "Osi Nyelvben", bár az emberi nyelvek legtöbbje nem ezekbol származik hanem saját ose volt. Ezek az eredetek általában nem nagyon ismertek, csak nagyon keveseknek van tudomásuk róla, és olyan titoknak számítanak amelyért már sok Krad-Lovag áldozta életét. Lássuk a felsorolást, és utána a tudományos diszkussziót.
Ősi Nyelvek: Aquir, Ódzsenn, Sárkány, Démonikus
Közép Nyelvek: Kyr, Godoni, Crantai, Engmar, L'rmol
Jelenlegi Nyelvek: Niarei, Ilanori, Dwoon, Erv, Toroni, Aszisz, Barbár, Dzsad, Pyarroni, Gorviki, Kráni, Shadoni, Nomád
A felsorolás nem követett túl nagy logikát, úgyhogy részletes magyarázatra szorul.
ŐSI NYELVEK
Minden olyan nyelvet ide sorolhatunk, ami rendelkezik az Od mágia felhasználásával. Sok ezek közül már kihalt, de sok meg létezik eldugott helyeken. Nem soroltam fel oket hisz nagyon sokan vannak, csak azok kaptak helyet e táblázatban, amelyek kihatással voltak a jelenlegi nyelvekre.
A másik fontos csoport, más Külső és Belső síkok nyelvei, de ezek közül csak a Démonikusak voltak kisebb nagyobb hatással az emberi nyelvek fejlodésére.
Ezeken kívül létezik még két olyan nyelvcsoport ami nem tartozik ezen mágikus nyelvek köze, ezek a crantai és az engmar. Az elsot az északi emberbirodalmak beszéltek míg a Kyr hódítók meg nem érkeztek a kontinensre, létezik eredeti írott változata de ezek nagy része a Dawa Birodalom idejébol való. A második a déli ember csoportok nyelve volt, aminek bármilyen írott változatát fellelni szinte lehetetlen, mivel nem létezett délen birodalom. (Krán mélyén, és a Déli jégmezokön létezik írott változat de ezek felkeresése szinte lehetetlen) Némely tudósok ezen nyelveket a következo kategóriába vagyis a Közép Nyelvekhez sorolják, de ez nem fontos a jelenlegi téma szempontjából, inkább történelmi jelentôségu . Ezen csoportok írásmódja Képírás, mindegyike elég speciális, részletezésükre nem térnék most ki. Kivétel a crantai mivel az Szótagírás, (ezért is szeretik a második kategóriába sorolni) az engmar írásmódja pedig nem ismert, de feltételezheto az alábbi ketto közül bármelyik.
Közép Nyelvek
Ezek nagy része emberi nyelv, de mint a Kyr, nem feltétlenül. A jelenlegi nyelvekben mindegyiknek fellelhetok a kapcsolatai, valamikor ez nyilvánvaló, valamikor nem. Írásmódjuk Betuírás. Részletes taglalása szükséges a godoni nyelvnek, ennek eredete az engmarra utal, valamint ismeretlen nyelvekre amik eredete nem ynevi. Feltehetoleg a másik kontinensrol érkezok hozták magukkal amikor letelepedtek. (Ordani nyelvészek Psz. 3720. környékén felvetettek a Sárkánnyal való rokonságot, de ez idáig nem nyert tanúbizonyságot. ) A másik fontos nyelv szintén déli, ez pedig az L'rmol, a Démonikus Óbirodalom nyelve. Származása az Engmar és Démonikus nyelvek keveredésébol vezetheto le, bár errol nem sok adat lelheto fel (szinten Krán és a Déli Jégmezők).
JELENLEGI NYELVEK
Ezek nem szorulnak magyarázatra, jelenleg beszélt nyelvek. (ez alatt Psz. 3700 körüli dátumot kell érteni) Részletesen taglalnám ezeket, jelenlegi írásmódjuk alapján:
Északi Nyelvek
Kyr ABC
Toroni:
Egyértelműen a Kyrbôl ered, nagyon kevés más behatás érte, de nyomokban fellelheto crantai és démonikus hatás is. Írásmódja egyértelmuen a Kyr ABC betuibôl eredeztetheto, nem nagy változtatással.
Erv:
Egyértelmuen szintén Kyr eredetu, de nagy részt vett át a crantai nyelvbôl. Írásmódja szintén Kyr ABC, de nem olyan tiszta mint a toroni változat.
Aszisz:
A nyelv eredete nem teljesen tisztázott, nagy elméletek mutatnak arra hogy crantai alapokból fejlôdött ki, kis Kyr beütéssel. A jelenlegi nyelvek közül nem mutat rokonságot semelyik másikkal. Írásmódjában Kyr ABC-t használ, de nem a fejlodése miatt hanem a kereskedelmi szükségszerség és Toron kényszerítô politikája vette rá. Létezik önálló ABC-je is de ez kihalóban van, nagyon ritka.
Dwoon ABC
A nyelv eredete nem ismert, bár nagyon-nagyon kevés crantai elem fellelheto benne. Önálló ABC-vel rendelkezik, és nyelvtanában is messze más mint a többi északi nyelv. Az Északi diplomáciának köszönhetoen létezik Kyr ABC-s változata is, és ennek használata elterjedôben van.
Niarei Képszavak
Niarei
A nyelv nem Ynevi eredetu, egyértelmuen semelyik más nyelvvel nem mutat rokonságot a kontinensen. A hazájában egyértelmu álláspont szerint a Sárkányok Nyelve áll a legközelebb hozzá, de ez a hasonlóság nem sok. Ezen elméletet sem bizonyítani sem cáfolni nem lehet mivel az emberek között szinte senki sem beszéli ezen Nemes Nyelvet.
Enoszukei
A nyelv tökéletesen megegyezik a niareivel, mivel az onnan áttelepült nép hozta létre az államot. Természetesen az írásmódjuk is azonos.
Ilanori Írásmód
Az Ilanori nyelv eredetére is csak találgathatunk, nem hasonlít egyik a kontinesen levo nyelvhez sem, bár fejlodésére a crantai és a Kyr is hatással volt. Az északi államokban leírva Kyr, délen pedig a Pyarroni ABC-t használják. Leírt önálló változata nincs, de létezik egy bonyolult kódrendszere, amit üzenet továbbításra szokás használni.
Barbár Nyelv
A barbár nyelv egyértelmuen crantai eredetu, de az elzártság és az ido igencsak átalakította a nyelv struktúráját. Írott változata nincs, bár vannak diplomaták és tudósok akik Kyr ABC-t rá akarták eroltetni a nyelvre, eddig nem sok sikerrel. (kód rendszere van, üzenetek továbbítására)
Déli Nyelvek
Pyarroni (Godoni) ABC
Pyarroni
A nyelv eredte tisztán godoni, változott ugyan a nyelv szerkezete de a legtisztábban orizte meg a Godoni ABC-t.
Shadoni
A shadoni nyelvészek szerint tisztán godoni eredetu és nem sok változáson ment keresztül az idok folyamán, de természetesen más úton indult el mint a pyarroni, mégis eléggé hasonló nyelvi struktúrával rendelkeznek. A két nyelv ABC-je azonos néhány apró különbséggel.
Gorviki
Az ide vándorolt shadoni telepesek hozták magukkal a nyelvüket is, természetesen ebbol következik hogy a nyelv szinte teljesen azonos. Mégis van egy olyan kráni hatás a nyelven amely elég nagy akcentus különbséget okozott. Írásmódja a Godoni ABC betui, az eltérés a shadonitól 2 plusz betu (kráni kettos hangzók).
Dzsad ABC
A dzsad nyelv kialakulása a Dzsenn kultúrára vezetheto vissza, a hatást úgy oldották meg a Dzsennek hogy vették a saját nyelvüket és ráeroltették az emberi törzsekre. A sivatagi törzsek engmar nyelve így persze lassan kihalt, de eros hatást gyakorolt a dzsad nyelvre. Az írásmód is hasonlóképpen jött létre, bár ez jobban hasonlít az eredeti Dzsenn írásra.
Yllinori Írásmód
Részletesen lásd fent az ilanori nyelvnél.
Kráni ABC
A kráni nyelv eredete az összes ynevi nyelv közül a legbonyolultabb. Szinte minden déli, és némely északi, nyelv is hatással volt rá, emberi és nem emberi is. Idorendi sorrendben: aquir, engmar, l'rmol, démonikus, crantai, Kyr, nomád. Mégis az összes közül az aquir volt, és van, a legnagyobb hatással a kráni nyelv fejlodésére. Írásmódja egyértelmuen aquir eredetu, bár mivel az képírás volt, de mégis ABC lett belôle. (az összes ynevi nyelv közül ez rendelkezik a legtöbb betűvel)
Nomád Írásmód
A nomád törzseket tartják a démonikus Óbirodalom leszármazottjainak, nem ok nélkül. Nyelvük a l'rmolra vezetheto vissza, nagyon kis godoni beütéssel. Írásmódjuk nem létezik, vagyis csak kódnyelvek, de ezek eltéroek törzsenként. Ezen kívül Pyarroni ABC-s írása is van, de ezt csak Enismonban és a Shadon melléki nomád törzsekben használják, nem rossz eredménnyel.
|